Kontaktinė informacija:
Telefonas: 8 668 00 000
El. paštas: info@seimospsichologas.lt
Kalvarijų g. 1
LT-09310, Vilnius, Lietuva
Žemėlapis..
Pažinęs savo silpnumą, žmogus tampa stiprus.- O. de Balzakas
Vidiniai konfliktai
Kai reikia tartis su pačiu savimi arba vidinių konfliktų rūšys
Susipyko vyras ir žmona dėl to, kaip praleisti savaitgalį. Brolis ir sesuo pykstasi, nes abu nori gyventi tame pačiame buto, į kurį ką tik atsikraustė, kambaryje. Visiems pažįstamos situacijos ir vienu ar kitu būdu visiems yra tekę dalyvauti konflikte, kai du ar daugiau žmonių pretenduoja į vieną ir tą patį, kur susiduria priešingi interesai, tikslai, pozicijos ar nuomonės, išsivysto rimti nesutarimai. O ar gali konflikte dalyvauti tik vienas žmogus? Ar galima nesutarti dėl kažko pačiam su savimi? Taip, galima. Tokie konfliktai vadinami vidiniais, o tie, kuriuose dalyvauja keli žmonės – tarpasmeniniais.
Kas tie vidiniai konfliktai?
Visų pirma, jie kyla vidiniame asmenybės pasaulyje, kai susiduria tos pačios asmenybės priešingi motyvai, poreikiai, interesai, vertybės, tikslai, idealai, vaidmenys, įsitikinimai ir pan. Viena iš vidinių konfliktų rūšių yra motyvų konfliktas, kai vienodai svarbūs norai, tikslai ar poreikiai nesuderinami tarpusavy, prieštarauja vienas kitam. Šiuos konflikto tipus daug nagrinėjo psichologas Kurtas Lewinas. Jis išskyrė tris jų rūšis: siekimo – siekimo, vengimo – vengimo, siekimo – vengimo.
Siekimo– siekimo konfliktas
Toks konfliktas kyla tuomet, kai žmogui tenka rinktis vieną iš dviejų ar daugiau vienodai jam patrauklių alternatyvų. Tačiau pasirinkus vieną, reiškia, kad reikia kitos atsisakyti. Konflikto stiprumas priklauso nuo galimų pasirinkimų svarbumo žmogui. Pavyzdžiui, pirkti rudus suvarstomus batus ar juodus užsegamus. Kai preliminariai pradedi artėti prie vieno sprendimo (tarkim, rudų batų), jo patrauklumas didėja. Kai pabrėži jo privalumus, gerąsias savybes (gražūs, tinka prie striukės), vis artėji prie pasirinkimo. Kartu kitos galimybės (juodi batai) patrauklumas mažėja ir taip konfliktas išsprendžiamas. Net ir priimant svarbius sprendimus tokius konfliktus žmonės paprastai lengvai išsprendžia, kadangi abi alternatyvos nėra malonios.
Vengimo– vengimo konfliktas
Kyla tuomet, kai tenka rinktis iš dviejų vienodai nemalonių alternatyvų. Tokioje situacijoje sakoma, kad iš„dviejų blogybių reikia pasirinkti mažesnę“. Tokiu atveju jaučiamos vienodai neigiamos emocijos skirtingų sprendimų atžvilgiu. Pavyzdžiui, darbuotojas turi pasirinkti, ar išeiti iš darbo, ar sutikti su žymiu jo algos sumažinimu arba ieškantis darbo žmogus gauna darbo pasiūlymus iš dviejų darboviečių, kuriose nenori dirbti. Kadangi jam reikia pinigų, vis tiek turi pasirinkti kažkurį darbą. Sprendžiant tokius konfliktus būdinga tai, kad kuo labiau artėji prie pasirinktosios alternatyvos, tuo ji darosi nemalonesnė. Tokie konfliktai sukelia daug nerimo ir jie sunkiai sprendžiami. Dažnai žmonės svyruoja tarp dviejų alternatyvų ir stengiasi visai pasitraukti iš konflikto situacijos, jei įmanoma.
Siekimo– vengimo konfliktas
Šis konfliktas iškyla, kai tas pats tikslas turi ir malonių, ir nemalonių aspektų. Tokio konflikto metu gali būti sakoma, „noriu, bet bijau“, „norėčiau, bet...“. Asmeniui kyla dvejopi jausmai – teigiamų ir neigiamų jausmų mišinys. Pavyzdžiui, žmogus gauna naujo darbo pasiūlymą, kuriame geresnis atlyginimas, tačiau jis reikalauja daug daugiau atsakomybės, kurios prisibijoma. Arba kasdieniškesnis pavyzdys – moteris norėtų pradėti laikytis dietos, kad numestų svorio, tačiau nenori atsisakyti saldumynų.
Įdomu tai, kad kai tikslas yra kažkur toli, jis atrodo labai patrauklus ir žmogus jo siekia. Tačiau kuo labiau artėjama prie tikslo, tuo labiau pradeda ryškėti neigiami aspektai. Kaip pavyzdį galima prisiminti filmus, kur paskutinę minutę jaunikis ar jaunoji, iki tol labai norėję tuoktis, suabejoja savo sprendimu. Tuomet artimieji paprastai padeda jam ar jai suprasti, kad dalykai, dėl kurių neramu ar kyla abejonės, nėra tokie dideli, kaip atrodo. Šios rūšies konfliktus geriausiai ir galima išspręsti sumažinant dalykus, kurie kelia nerimą, skatina vengti sprendimo, tikslo siekimo, o ne pabrėžiant teigiamus aspektus.
Taigi, kartais konfliktus, kurie vyksta mūsų viduje daug lengviau išspręsti, kadangi reikia tartis tik pačiam su savimi, nelaukiant, ką nuspręs, pasakys kitas žmogus. Be to, pasirinkimo alternatyvos gali būti malonios. Kitais atvejais, mūsų galvoje besiplėtojantys konfliktai gali būti sunkiau išsprendžiami. Tokiu atveju konflikto sprendimo atsakomybė priklauso tik mums patiems ir mes patys turime aktyviai imtis jų sprendimo, kartais ir rinktis tarp dviejų blogybių ar rizikuoti išgyventi šiek tiek nerimo ar baimės, siekiant patrauklaus tikslo.
Psichologė
Lina Gervinskaitė
Informacija spausdinta: 2010 10 29 ŠILELIS Nr. 43 (747)