Kontaktinė informacija:
Telefonas: 8 668 00 000
El. paštas: info@seimospsichologas.lt


Kalvarijų g. 1
LT-09310, Vilnius, Lietuva
mapŽemėlapis..

Nr.9. Kaip apibūdintumėte santykius su partneriu?
  •  Puikūs
  •  Labai geri
  •  Geri
  •  Prasti
  •  Blogi
Rezultatai
Tik Jūsų pačių susikurtos priežastys tampa pasekmėmis, gerai ar blogai veikiančiomis Jūsų gyvenimo sferas. - Astrėja

MITAS ar TIESA? Tema - santykiai

Jei moteris ištekėjo  būdama jaunesnė nei 18 metų, labai tikėtina, kad  jos santuoka iširs per pirmąjį šeiminio gyvenimo dešimtmetį.

MITAS. Kai tuokiamasi esant labai jauno amžiaus, santuokai didesnę grėsmę turi ne pirmoji santuokinė krizė (atsirandanti pirmą bendro gyvenimo dešimtmetį, maždaug 3-7 m.), o antroji santuokinė krizė (vandenį sudrumščianti 17-24-ais bendro gyvenimo metais). Pirmo dešimtmečio metu moteris bus panirusi į rutiną: vaikų auginimas, mokslai, darbai ir bus pernelyg jauna, dar nesusiformavusi kaip asmenybė, dar aiškiai nesuvokianti savo tikslų ir siekių gyvenime, o dažnu atveju ir finansiškai nuo vyro priklausoma. Tad pirmas dešimtmetis prabėgs akimirksniu, mažai bus laiko galvoti. Ir taip vos spės suktis. Tuo tarpu antrame santuokos dešimtmetyje rizika padidėja: moteris dar jauna, bet jau žinanti, ko nori, ji pasitiki savimi, vaikai paauginti, daugiau laiko sau, savo pomėgiams ir interesams, pasistūmėta profesinėje veikloje, tad ji ir finansiškai saugesnė. Tokiu periodu moteris atidžiau peržvelgs santykių kokybę su sutuoktiniu ir paieškos „tarakonų“...

Jei sutuoktiniai šaukia vienas ant kito ir įžeidinėja vienas kitą pirmaisiais bendro gyvenimo metais, tokiai porai nė neverta planuoti vaikų. Jie netrukus išsiskirs. 

TIESA. Tokiai porai verta pagalvoti ne apie vaikus, o apie tarpusavio santykių gerinimą. Bendraujant ir toliau taip pat “draugiškai”, vaikai santuokos neišgelbės, tik atidės neišvengiamą jos baigtį. Laikai, kai sutuoktiniai iki auksinių vedybų metinių nugyvendavo lyg šuo su kate, praėjo. Nuolatiniai pykčiai šiuolaikiniam jaunimui jau nebėra romantiški. Jei poroje vienas kitam ir toliau draskys akis ir širdis, konfliktiški santykiai ilgai „netemps“. Dabartinis jaunimas ieško komforto santykiuose.

Jei pora augina du sūnus, jų tikimybė išsiskirti yra mažesnė nei toms poroms, kuriose auga  dvi dukros.

MITAS. Šeimai, auginančiai 2 sūnus, tokia pati skyrybų tikimybė kaip šeimai, auginančiai 2 dukteris. Skyrybų tikimybę didina ne vaikų lytis, o požiūrio į auklėjimą skirtumai ir negebėjimas pasidalinti atsakomybėmis ir pareigomis, susijusiomis su vaikų auginimu ir auklėjimu.

Jei poros kūdikis mirė po 20 nėštumo savaitės, gimdymo metu arba netrukus po gimimo, smarkiai padidėja tikimybė, kad pora išsiskirs.  

MITAS. Kūdikio netektis yra aplinkybė, kuri vienas poras suartins, kitas išskirs. Tikimybė išsiskirti didėja tuomet, jei kuris nors iš partnerių reikšmingai prisidėjo prie to, kad įvyktų nelaimingas atsitikimas, arba tuomet, jei kuris nors iš partnerių iš anksto vaikelio nenorėjo.

Vyras ir moteris, kurie iki santuokos negyveno su jokiu kitu partneriu, žymiai dažniau nugyvena ilgą ir laimingą santuokinį gyvenimą nei tie partneriai, kurie iki santuokos jau buvo gyvenę su kitais mylimaisiais.

MITAS. Taip buvo anksčiau, kai skyrybos visuomenėje buvo smerktinos ir perspektyva turėti “išsiskyrusio” statusą buvo labiau gąsdinanti nei santuokos sunkumai. Dabartiniu metu vartotojiška kultūra persismelkė ir į tarpusavio santykius, kas reiškia, kad labiau pasitikima tuo savo sprendimu (sutuoktinio pasirinkimu), kuris buvo padarytas lyginimo su ankstesne patirtimi būdu ir manant, kad turėjai galimybę rinktis.  

Kai sutuoktinio įpročiai ir manieros pradeda erzinti, laikas skirtis.

MITAS. Nėra šeimos, kurią aplenktų etapas, kai sutuoktinis ima erzinti. “Rožinių akinių” periodas gali tęstis maksimum 30 mėn. Kol žmogaus smegenyse hormonas dopazaminas gaminasi pilnu pajėgumu, mūsų kritinis mąstymas yra prislopintas, tad matome idealizuotą partnerio ir santykių vaizdą. O kai dopazamino kiekiai natūraliai ima mažėti, iš pasakos grįžtame į realybę ir tuomet ateina laikas pereiti į antrąjį daug brandesnių santykių etapą, kai mokomės priimti savo žmogų su jo privalumais ir trūkumais, kai iš tikrųjų pradedame KURTI SANTYKIUS. Štai šiame taške būna tokių, kurie renkasi visą laiką gyventi pasakoje, t.y. susirasti naują įsimylėjimo objektą ir vėl gyventi nešamiems aistros ir meilės, bet ir vėl... neilgiau nei 30 mėnesių J

Sutuoktiniai, nuolat jaučiantys pinigų stygių, skiriasi žymiai dažniau nei sutuoktiniai, kurie nepritekliaus nejaučia.

MITAS. Vieno tyrimo metu dalyvių buvo prašoma įvertinti savo laimingumą pagal standartinę dešimties balų skalę – nuo „labai nelaimingas“ iki „labai laimingas“). Rezultatai atskleidė, kad iš visų tyrimo dalyvių laimingiausios šiek tiek didesnes nei vidutines pajamas turinčios šeimos. Tuo tarpu vos galą su galu suduriančios ir pasiturinčios šeimos jautėsi mažiau laimingos. Taigi, mažiausia skyrybų rizika tuomet, kai pinigų nei per daug, nei per mažai. Kitais atvejais – rizika panašiai vienoda.

Iš paskutiniųjų verta gyventi santuokoje, nes vaikams geriau augti su abiem tėvais. Išsiskirti bus galima, kai vaikai suaugs.

TIESA. Vaikams geriausia augti su abiem tarpusavyje gerai sutariančiais tėvais. Reikalinga stengtis dėl santykių, kad išsaugoti galimybę vaikams augti su savo mama ir su savo tėčiu, o ne tetomis ir dėdėmis. Na, pagalvokime apie paauglę mergaitę, kuri gėdijasi su chalatėliu išeiti iš vonios, nes koridoriuje gali susitikti naują mamos draugą... Mes, suaugę, su svetimais gyventi nenorime, tad pasistenkime, kad mūsų vaikai taip pat gyventų su savais... Išimtis – santuokos, kuriose dėl vieno jos nario “problemų” kyla grėsmė kitų šeimos narių sveikatai ir/ar gyvybei. Tokiu atveju reikėtų rinktis iš dviejų blogybių mažesnę.

Kai vyras su žmona  vienas su kitu pradeda bendrauti labiau kaip kolegos, o ne kaip vyras ir moteris, metas skirtis.

MITAS. Atėjus tokiam periodui reikia pasidžiaugti tuo, kad su savo partneriu sugebėjome užmegzti draugystę, kad esame tiek brandūs, jog santuoką suprantame ne kaip malonumų oazę, o kaip sąmoningą partnerystę ir, žinoma, tai ženklas, kad į savo santuoką turime įnešti naujų spalvų, naujų pojūčių ir skirti vienas kitam ženkliai daugiau laiko kaip vyras ir moteris.

Tikimybė išsiskirti šešiskart didesnė porai, kurioje moteriai neseniai diagnozuotas vėžys arba išsėtinė sklerozė nei tai porai, kurioje šios diagnozės nustatytos vyrui.

MITAS. Kad su artimojo liga susijusius sunkumus geriau “pakelia” moterys, tas tiesa. Tai susiję su lyčių skirtumu – vyrai geriau įveikia sunkumus situacijose, kurias galima keisti, ir prasčiau tas, su kuriomis reikia susitaikyti, tiesiog priimti taip, kaip yra. Moterys atvirkščiai. Tačiau teiginys, kad vėžio ar išsėtinės sklerozės atveju skyrybų tikimybė būtų didesnė, pernelyg sureikšmina ligą, kaip aplinkybę, ir pernelyg nuvertina santykių iki ligos kokybės įtaką. Liga – tai lakmuso popierėlis, kuris parodo santuokos kokybę, bet ne žirklės, perkerpančios dviejų žmonių santykius.

 

VšĮ „BENE ESSE“ psichologė Laura Bratikaitė

www.seimospsichologas.lt