Kontaktinė informacija:
Telefonas: 8 668 00 000
El. paštas: info@seimospsichologas.lt


Kalvarijų g. 1
LT-09310, Vilnius, Lietuva
mapŽemėlapis..

Nr.9. Kaip apibūdintumėte santykius su partneriu?
  •  Puikūs
  •  Labai geri
  •  Geri
  •  Prasti
  •  Blogi
Rezultatai
Išėjimas iš beviltiškos padėties yra ten, kur ir įėjimas. - Nežinomas

Pošventinis periodas

Kaip manote, ar pošventinis liūdesys ypač paplitęs ir natūralus?

Pošventinis nuotaikos pablogėjimas, remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, būdingas beveik pusei žemės gyventojų. Depresinė nuotaika gali tęstis nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Beje, stresą patiria ne tik žmogaus psichika, bet ir kūnas – sunku reaguoti į ryškią šviesą, šaižius garsus, jaučiamas išsekimas, kartais vargina skausmai.

Svarbu pastebėti, kad depresinė nuotaika mus užklumpa dar gerokai iki švenčių – paskutinės darbo dienos, būtinybė pirkti dovanas ir ruošti šventinį stalą, namų puošimas, daugybė metinių ataskaitų darbe, neretai pinigų trūkumas – visa tai tampa stresinio „maratono“ startu, kurio finišo tiesiojoje laukia pošventinė depresinė nuotaika. Švenčių ir stebuklo laukimas sulaiko žmogų nuo „pilko“ liūdesio, kuris kantriai mūsų palaukia iki sausio 1-osios...

Ir štai – Naujieji metai, sausio 1-a diena. Net jeigu Naujuosius sutikote triukšmingoje kompanijoje, daug dainavote ir šokote, pirmoji naujųjų metų diena pasitinka spengiančia tyla, pustuštėmis lėkštėmis, išpakuotomis dovanomis ir sudegusių žvakių kvapu. O svarbiausia – suvokimu to, kad joks stebuklas neįvyko! Ir štai čia galvoje ima suktis liūdnų minčių verpetas ir palaipsniui sugrįžtame į mums įprastą realybę.

 

Kodėl pasibaigus šventėms mes kartais jaučiamės it žemę pardavę?

Stresas ir depresinės nuotaikos pirmosiomis naujųjų metų dienomis susijusios, visų pirma, su padidintais lūkesčiais. Mes esame linkę sugalvoti norus, planuoti veiklas ateinantiems metams, linkėti vieni kitiems viso ko geriausio ir gauti daugiau dėmesio negu įprastai. Kaip dažnai girdime: „Viskas – nuo naujų metų imsiu sveikai maitintis... daugiau keliausiu... mesiu rūkyti...“ ir pan. Žmogui yra būdinga savo gyvenimą dalinti į periodus, tad Naujieji metai kaip tik ir pasirenkami kaip vieno periodo pabaiga, o kito pradžia. Todėl natūraliai vyksta praėjusių metų vertinimas ir planų kūrimas naujiesiems. Jeigu Jums 30, o Jūs visa dar neištekėjusi ir neturite vaikų, arba vis dar netapote įmonės generaliniu direktoriumi, arba neįsigijote sodybos prie ežero, nereikėtų savęs nuvertinti, nes pasibaigė tik vieneri metai, o ne visas gyvenimas! Todėl ir orientuotis reikėtų į vienerių metų pasiekimus. Galbūt pakeitėte darbą į geresnį? Pradėjote lankyti jogą ir jau „atsivėrė čakros“? Išmokote lipdyti iš molio arba pabaigėte universitetą? Orientuokitės į tai, kas pavyko, o kas nepavyko – atidėkite kitiems metams.

Dar vienu reikšmingu blogos nuotaikos faktoriumi po švenčių galima laikyti užstalę. Alkoholizacija visada sąlygoja depresines nuotaikas, net ir tuo atveju, jei nėra priklausomybės nuo alkoholio. Keletas dienų reguliarių išgėrimų sąlygoja savijautos pablogėjimą ir nervų sistemos išsekimą.

Riebaus ir dažnai tarpusavyje nesuderinamo maisto vartojimas, maitinimosi režimo nebuvimas, valgymas tų produktų, kurių paprastai sau neleidžiama valgyti – visa tai įtakoja virškinamojo trakto sutrikimus, kurie neretai sukelia įtampą, nepasitenkinimą savimi ir savo išvaizda.

Įnešti į pošventinės blogos nuotaikos taupyklę savo dalį gali ir „neteisingai“ sutikti Naujieji metai. Pasitenkinimas sutiktuvėmis būna tik tuomet, kai jos sutampa su žmogaus temperamentu. Jeigu Jūs - linksmas, mėgstantis bendrauti ir besidžiaugiantis gyvenimu žmogus, o Naujus metus esate priverstas sutikti vienumoje, Jus iš tiesų gali apimti liūdesys ir nusivylimas, apnikti nerealizuotų norų pojūtis. Jeigu Jūs visgi mėgstate tylą ir ramybę, o mielieji giminaičiai mano, kad būtinai turite trankiai pasitikti Naujus metus jų būryje, žinoma, kad jausitės pavargęs, išsekęs ir nepatenkintas bendravimu.

Po švenčių ateina darbo dienos. Ir dažnas jų nelaukia su džiaugsmu. Ypač jei dirba nemėgstamą darbą. Vien nuo minties, kad vėl reikės susitikti su niurzga kolega ar vėl teks užsiimti įgrisusiu darbu, kitiem darosi graudu. Tokiu atveju „bloga“ nuotaika – garantuota.

 

Ką daryti, kai nuėmus gražiąsias girliandas apima ypač niūrios nuotaikos? Kaip vėl nusiteikti produktyviam darbui žinant, kad kitų švenčių ir/ar atostogų sulauksime dar labai negreitai? 

 

Visų pirma – pagailėkite savo organizmo. Jis sunkiai „dirbo“ visą švenčių periodą: kentėjo Jūsų tingulį ir persivalgymą, kovojo su alkoholiniais gėrimais ir miego trūkumu. Organizmas pavargo. Tad suorganizuokite sau iškrovos dieną. Pasilaikykite vaisių-daržovių dietos. Galbūt ir neviliojančiai skamba kam nors, bet bent jau tai sugrąžins ankstesnę veido spalvą.

 

Prisiminkite sportą. Seniai žinoma, kad „sveikame kūne - sveika siela“. Niekas taip nepadeda kovoti su depresija, kaip fiziniai krūviai. Slidės, pačiūžos, rogės, plaukimas, šokiai, joga ir pan. Jeigu nesate labai linkęs į sportą, apeikite kelis ratus aplink namą vakare prieš miegą - ir tai bus puiku. Seniai įrodyta, kad pasitempę žmonės greičiau kopia karjeros laiptais ir gauna reikšmingai didesnę algą. Taigi, jeigu nenorite po švenčių būti pažemintas pareigose – rūpinkitės savimi.

 

Susigrąžinkite ankstesnį režimą. Jeigu metų bėgyje keliatės 7 valandą ryto ir gulatės ne vėliau kaip 12-tą nakties, tai šventiniu periodu toks režimas paprastai neegzistuoja: filmų žiūrėjimas iki išnaktų, vakarėliai ir pan. – visa tai malonu ir todėl lengvai prie to priprantama. Ir štai paskutinę atostogų dieną, atsibudęs antroje dienos pusėje, staiga suvokiate, kad iki darbo liko vos kokios 17-ka valandų ir kad faktiškai paskutinė išeiginė diena jau beveik pasibaigė! Taigi, šventiniu periodu pasistenkite stipriai „neiškristi“ iš įprasto rimto.

 

Kovokite su tinguliu. Man patiko pasakymas, kad daugelis iš mūsų švenčių metu tampame „pagalvėmis ant sofos“. Suprantama, Jūs pavargote, daug dirbote. Jums norisi valgyti, miegoti ir vėl valgyti. Tarpuose – žiūrėti televizorių. Jūs – ameba. Žinoma, kad susigrąžinti intelektualaus ir veiklaus direktoriaus įvaizdį per pora valandų bus gana sunku. Todėl pasistenkite tingėti su saiku.

 

Beje, tingulys ir nieko neveikimas – pačios dažniausios poros pykimosi priežastys švenčių periodu.

 

Pirmomis darbo dienomis patartina savęs pagailėti ir neužsiversti darbais. Taigi tempas turėtų būti mažesnis negu kad įprastai. Priešingu atveju, jėgų atsargos išseks greičiau nei baigsis pirmoji darbo savaitė.

 

Kad sugrįžimas į rutininį darbą nebūtų labai „skausmingas“, pagalvokite, ką veiksite vakarais. Tegul pirmąją naujųjų metų darbo savaitę laisvalaikis būna turiningas ir įdomus.

Ir nepamirškite, kad šiek tiek daugiau nei po mėnesio – Šv.Valentino diena, tada Lietuvos valstybės atkūrimo diena, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena, Šv.Velykos ir t.t. Taigi, progų džiaugtis ir švęsti buvo ir bus!

 

 

Į klausimus Lrytas.lt žurnalistės Rūtos Mykolaitytės klausimus atsakė www.seimospsichologas.lt centro psichologė Laura Bratikaitė