Kontaktinė informacija:
Telefonas: 8 668 00 000
El. paštas: info@seimospsichologas.lt


Kalvarijų g. 1
LT-09310, Vilnius, Lietuva
mapŽemėlapis..

Nr.9. Kaip apibūdintumėte santykius su partneriu?
  •  Puikūs
  •  Labai geri
  •  Geri
  •  Prasti
  •  Blogi
Rezultatai
Didžiausios žmonijos dalies darbas arba paskirtis – susitvarkyti santykius su savo artimaisiais. - Astrėja

Kaip pranešti mylimajam apie nėštumą?

lrytas.lt Laura Bratikaitė (www.seimospsichologas.lt) 2012-01-31 19:38

Sužinojusios didžiąją naujieną apie nėštumą būsimos mamytės kaipmat susirūpina savo savijauta. Tačiau retai kada pagalvoja apie mylimąjį, kurio laukia ne mažesnis tėvystės išbandymas. Gyvenimas netrukus pasikeis iš esmės, todėl verta pamąstyti, kaip psichologiškai nuteikti savo antrąją pusę naujam gyvenimo etapui.

Kartais moterys patiria daug nusivylimo būtent dėl to, kad jų mylimieji žinią apie nėštumą priima ne taip, kaip jos tikėjosi. Tačiau atidžiau pažiūrėjus tampa akivaizdu, kad naujiena ir pateikta buvo ne taip, kaip derėjo. Todėl tokiam svarbiam pokalbiui vertėtų pasiruošti ir tinkamus žodžius pasakyti tinkamoje vietoje tinkamu laiku.

Džiugią naujieną privalote dailiai supakuoti

Taigi, pirmas dalykas – nuostata. Šis pokalbis skirtas ne tikrinti vyro reakciją, o pranešti jam žinią. Ir ne bet kokią, o džiugią, „dailiai supakuotą“, tarsi dovaną. Žinoma, geriausiai, jei pokalbio metu mylimasis būtų gerai nusiteikęs, nepervargęs, nenugrimzdęs į apmąstymus apie nesėkmes darbe.

Paruoškite romantišką vakarienę, pasidžiaukite vienas kito draugija ir po intymių akimirkų „įteikite dovaną“. Būtent šiuo momentu vyras jaučia ypatingą buvimo su jumis palaimą, tad žinią apie palikuonis yra linkęs priimti daug geranoriškiau. Jo pasąmonėje yra stipriai susiję „meilės aktas“ ir giminės pratęsimas. Taip pat nepašykštėkite komplimentų, pasidžiaukite, kad būtent jis bus vaikelio tėtis, kad geresnio tėčio jūsų vaikeliui ir būti negali.

Žinoma, jei vaikelio ilgai laukta ir žinote, kad vyras labai jo nori, galima pasakyti tai ir paprastai, be jokių papildomų „dekoracijų“. Kuo vyras labiau laukė vaikelio, tuo jam tas įvykis svarbesnis. O jei dar tą žinią gražiai pateiksite - vyras jausis devintame danguje. Kodėl? Nes leisite jam suprasti, kad ir jūs tuo džiaugiatės.

Nepaverskite žinios apie nėštumą piktu koziriu

Griežtai draudžiama žinią apie nėštumą pranešti barnio metu ir „mesti kaip kozirį“. Tai psichologiškai nesąžininga partnerio atžvilgiu, nes iš neigiamų emocijų jam yra žymiai sunkiau persijungti į teigiamas, o dažnu atveju dėl „negreito persijungimo“ jis yra dar ir baudžiamas žodžiais: „Taip ir žinojau, kad neapsidžiaugsi“ arba „Tu net apsimesti negali, kad džiaugiesi“.

Jeigu vis dėlto pirmoji reakcija neatitiktų jūsų lūkesčių, nenusiminkite. Pagalvokite apie du dalykus: pirma, kaip jūs pati reagavote ir ar tikrai buvo vien džiaugsmo jausmas, o galbūt nerimavote, išsigandote? Tad vaikelio tėtis taip pat turi teisę pereiti visus adaptacijos etapus. Antra, prisiminkite, kad kiekvienam žmogui būdingas savitas reagavimo į žinias stilius.

Nėštumas – pavojus ar galimybės?

Reakcija, visų pirma, priklauso nuo to, kaip vyras priima žinią – kaip pavojų ar kaip galimybę. Jei kaip pavojų („Siaubas, aš nieko rimto su ja neplanavau“, „Ė, sauskelnių mano dienotvarkėje nėra“), tuomet užplūsta noras bėgti. O jei žinia įvertinama kaip galimybė, kaip ilgai lauktas svajonės išsipildymas („Dabar ji tikrai tik mano“, „Pagaliau tapsim tėvais“), jausmai būna pozityvūs dėl to, kad „pavyko“.

Kita vertus, tai žinia apie pokytį. O reakcijoms į tokias žinias galioja savi dėsniai, kuomet vidinę būseną galima palyginti su amerikietiškaisiais kalneliais: daug įvairių emocijų vienu metu, kurie akimirksniu keičia vienas kitą ir pačiam sunku susigaudyti, koks konkrečiai jausmas užplūdo. Beje, kaip ir minėjau, kiekvienas žmogus turi savitą reagavimo į žinias stilių. Vieni, naujienas priima pamatydami pozityvias pokyčio puses (pavyzdžiui, „Gerai, būsim jaunais tėvais“, „Seniai buvo laikas subręsti“), o kiti – pirmiau pastebėdami negatyvias puses (pavyzdžiui, „O tai kaip tavo mokslai?“, „Bet kaip aš vienas mus išlaikysiu?“). Vieni išsigąsta, kiti – supyksta, treti – apsidžiaugia. Pagal pirminę žmogaus reakciją negalima spręsti apie jo požiūrį į susiklosčiusią situaciją. Reakcija rodo reagavimo stilių. Tikroji nuomonė išsikristalizuoja, atvėsus pirminiams jausmams.

Kūdikio laukimas – tarsi teatras

Vyro situaciją ir jausmus, kai jo moteris laukiasi, palyginčiau su teatru. Kai moteris laukiasi, vyras jaučiasi kaip režisierius („Viską suorganizuosiu, viskuo pasirūpinsiu, pagalvosiu apie tai ir tai, dar padarysiu tą ir aną...“), kaip scenos darbininkas („Ką pasakys, tą ir padarysiu, neprašo – reiškia nereikia“), arba kaip žiūrovas („Na, ką spektaklis prasidėjo – pasėdėsiu, pažiūrėsiu, nepatiks – išeisiu, patiks – pasiliksiu, o gal ir gėlių dar nunešiu...“). Tai štai, kokį vaidmenį užima, taip ir jaučiasi.

Nėštumo metu – išskirtinis dėmesys

Ar moteris turi teisę reikalauti išskirtinio dėmesio nėštumo metu? Ar turi teisę reikalauti – klausimas. Ar turi teisę gauti? Tikrai taip. Moteris nėštumo metu yra dvigubai jautresnė nei įprastai. Todėl ir elgesys su ja turėtų būti atsargesnis, dėmesingesnis ir atidesnis. O moterims svarbu nepamiršti, kad projekte „Nėštumas“ dalyvauja ir vyras, kuriam taip pat reikalinga suteikti tam tikras pareigas ir paskirti funkcijas, kad jis nesijaustų „gelbėjimosi ratu“, o jaustųsi „valtimi“. Ir ne bet kokia, o pačia geriausia.

 

Psichologė Laura Bratikaitė

 

Šaltinis: http://www.lrytas.lt/-13280085961327522087-kaip-prane%C5%A1ti-mylimajam-apie-n%C4%97%C5%A1tum%C4%85-arba-kod%C4%97l-vyrai-deda-%C4%AF-kr%C5%ABmus.htm