Kontaktinė informacija:
Telefonas: 8 668 00 000
El. paštas: info@seimospsichologas.lt


Kalvarijų g. 1
LT-09310, Vilnius, Lietuva
mapŽemėlapis..

Nr.9. Kaip apibūdintumėte santykius su partneriu?
  •  Puikūs
  •  Labai geri
  •  Geri
  •  Prasti
  •  Blogi
Rezultatai
Pamatęs gėles, pesimistas dairosi, kur yra karstas. - M. Čapkauskas

Kuo galime padėti sergančiam artimajam

Natūralu, kad kai mūsų draugui ar artimam žmogui diagnozuojama onkologinė liga, mes sutrinkame (net ir tuo atveju, jei pasirodo, kad viskas ne taip blogai, kaip mums iš pradžių atrodė). Mes tiesiog nežinome, ką pasakyti. Arba, atvirkščiai, atrodo, kad kažką būtinai turime pasakyti, bet nežinome ką tiksliai. Norime padėti, tačiau nežinome kaip...

Visų pirma būtina suvokti, kad neegzistuoja jokia formulė ar frazė, kuri bus tinkama visais atvejais ir visiems žmonėms. Kertiniu dalyku yra noras padėti. Svarbiausia suprasti, kad ligos atveju artimųjų palaikymas ir pagalba yra kaip niekada reikalingi.

Pasinaudokite mūsų patarimais, kaip padėti žmogui, sergančiam onkologine liga:

Nesigėdinkite pasiūlyti savo pagalbą
Visų pirma reikia išsiaiškinti, ar žmogus apskritai nori, kad jūs jam padėtumėte. Jeigu jis neprieštarauja, pasiūlykite savo pagalbą. Neklausite „Kuo galėčiau tau padėti?“ Į tokį klausimą dažniausiai atsakoma: „Niekuo“, „Nežinau“. Iš anksto apgalvokite situaciją ir pasiūlykite realią pagalbą.

Nuolat domėkitės esama situacija
Būtų labai gerai, jei šiek tiek susižinotumėte apie sergančiojo ligos specifika ir jo būklę. Tai nereiškia, kad turite išsiaiškinti visas detales, - užtenka žinoti pagrindinius dalykus. Kartais žmonės iš smalsumo ir iš noro geriau suvokti savo draugo situaciją, perskaito daugybę informacijos, kuri praktiškai neturi nieko bendro su sergančiojo situacija. Pagrindinė klaida, kurią daro aplinkiniai, - tai vengimas kalbėti apie ligą. Liga - vienintelis dalykas, apie kurį dabar galvoja jūsų artimas žmogus. Nesistenkite išklausinėti iki smulkmenų, pabandykite paskatinti atvirą pokalbį. Jei jums tai pavyks, sergantis žmogus tarsi „pratrūks“ ir išpasakos viską, ką jaučia. Pasistenkite išklausyti iki galo ir jums bus už tai atlyginta nušvitusiu artimojo veidu. Jeigu reikia, paguoskite ar paverkite kartu...


Sudarykite poreikų sąrašą
Praleiskite daugiau laiko su savo draugu/giminaičiu. Pagalvokite apie jo gyvenimą, sulyginkite su dabartine situacija ir pamatysite, kur labiausiai reikalinga jūsų pagalba.
Klausimai, kurie padės apibrėžti sergančiojo ir jo šeimos poreikius:

  • Kas šalia sergančiojo bus dieną?Ar jis gali savarankiškai nueiti iki tualeto?
  • Ar pajėgus pasigaminti sau valgio?
  • Ar reikalingi vaistai/procedūros, kurių neįmanoma atlikti be aplinkinių pagalbos?

Sekantys klausimai apie sergančiojo šeimą:

  • Jeigu šeimoje yra mažamečių vaikų, kas galėtų juos nuvesti į mokyklą/darželį ir parvesti iš ten?
  • Ar pakankamai sveikas sergančio žmogaus sutuoktinis, galbūt jam taipogi reikalinga pagalba?
  • Ar namų aplinka pritaikyta sunkiai sergančio žmogaus priežiūrai, galbūt reikia perstatyti baldus ir pan.?

Nuspręskite, ką tiksliai jūs galite ir norite daryti
Ką jums sekasi daryti geriausiai? Galbūt jūs galite nupirkti ar pagaminti draugui maisto? Visada malonu, kai kas nors mums atneša jau paruoštus pietus ar vakarienę. Galbūt galite pagaminti maisto visai šeimai, ypač jei yra mažų vaikučių? Arba galite pagelbėti namų ruošoje? O galbūt mokate pagaminti ar patobulinti ką nors, kas pagelbėtų prižiūrint sergantį žmogų? Jeigu jūsų draugas ligoninėje, galbūt galite pabūti su jo vaikais, kad suteiktumėte žmonai galimybę papildomai aplankyti ligonį? Ar galite pasiimti savaitgaliui vaikus pas save į svečius, kad sutuoktiniai galėtų pabūti dviese? Jeigu negalite padaryti nei vieno dalyko iš aukščiau išvardintų, galbūt turite galimybę padėti šeimai apmokėti kai kurias išlaidas, kurias jie patiria dėl gydymo? Galbūt galite atnešti filmų ar knygų, kurios patinka jūsų draugui? Arba tiesiog prižiūrėsite gėles, kurios pasitiks jūsų draugę, sugrįžus namo iš ligoninės?

Pasiūlykite veiklų sergančiajam
Tinkama veikla tokioje situacijoje būtų nesudėtingi ir širdžiai mieli darbai, kurie anksčiau buvo hobis. Jei visgi tokių nebuvo, artimieji turėtų pasiūlyti kažką, kas būtų įdomu sergančiajam ir naudinga šeimai. Šeimos nariai gali pasiūlyti sistematizuoti šeimos nuotraukas, parašant išsamius komentarus. Jei sergantysis būna namuose, galima pasiūlyti sudaryti namų bibliotekos, videotekos, audiotekos katalogus, surašyti į knygą mėgstamiausius šeimos receptus, parašyti šeimos istoriją ar dienoraštį ir pan.

Pradėkite nuo mažų dalykų
Dar kartą peržiūrėkite savo sąrašą ir pradžiai pasiūlykite keletą dalykų. Nereikia siūlyti visko iš karto. Išsirinkite tai, ką jūsų draugui sunku padaryti pačiam. Geriau numatyti sau nedideles realias užduotis ir sėkmingai jas atlikti, negu užsibrėžti per daug ir patirti fiasko. Jeigu truputį pagalvosite, tikrai prisiminsite kažką, kuo galėtumėte pasitarnauti savo draugui. Pavyzdžiui, vienas vaikinas mėgo nešioti trumpą šukuoseną ir kiekvieną savaitę lankydavosi pas kirpėją. Jam susirgus ir atsigulus į ligoninę, draugas, atsižvelgdamas į tokį įprotį, susitarė su kirpėja, kad ji kas savaitę ateitų apkirpti gulinčio stacionare draugo. Taigi, ir jūs galite surasti veiklą, kurioje galėtumėte pakeisti savo artimą žmogų – ar tai būtų sodo darbai, gyvūno priežiūra, ar pasivaikščiojimas su vaikais.

Nepersistenkite su dovanomis
Nereikia dovanoti pernelyg brangių dovanų – nestatykite žmogaus į nepatogią padėtį. Prisiminkite, kad dažnai brangių dovanų esmė yra dovanojančiojo širdyje glūdintis kaltės jausmas, todėl tokį patį jausmą sukelsite ir tam, kuris gaus dovaną. Kitaip tariant, pasistenkite visame kame išlaikyti pusiausvyrą. Jeigu tik susirgus artimam žmogui suvokėte, koks jis jums brangus, nesistenkite to parodyti brangiomis dovanomis. Geriausia dovana – jūsų buvimas šalia.

Reguliariai aplankykite
Jūsų laikas, ko gero, ir yra pats brangiausias dalykas, kurį galite padovanoti savo draugui. Reguliariai skirkite laiko bendravimui, netgi užsirašykite, kada ketinate paskambinti ar aplankyti, nes laikas bėga labai greitai ir galite nepastebėti, kad jau kuris laikas esate pamiršęs savo bičiulį. Geriau su draugu praleisti po 10-15 min. kasdien ar kas antrą dieną, negu kad - 2 valandas kartą per mėnesį. Kuo reguliariau lankysitės, tuo geriau.

Nesistenkite visko padaryti vienas
Nereikia pamiršti, kad jūs irgi ne visagaliai. Visiškai suprantama, kad norite padaryti savo artimajam kuo daugiau, kad stengiatės viską perimti, nesvarbu, ar vedami meilės, ar pareigos, ar pykčio, kurį jums sukėlė tokia gyvenimo neteisybė kaip liga. Visgi prisiminkite, kad jei ant pečių užsikrausite per sunkią naštą ir negalėsite ištesėti pažadų, labiau pakenksite nei padėsite. Tokiu atveju artimasis ar draugas pamanys, kad jo liga apsunkina dar ir jūsų gyvenimą! Labiausiai padėsite tada, jei išmoksite išsikelti realius tikslus, kuriuos prieš tai aptarsite su sergančiuoju. Tam reikia realistiškai įvertinti savo galimybes ir tiesiog pradėti veikti. O ten, kur jūs padėti negalite, pasitelkti į pagalbą kitus žmones.